W lutym 2021 r. w czasopiśmie „Vaccines” opublikowano artykuł pod tytułem:

The Strategies to Support the COVID-19 Vaccination with Evidence-Based Communication and Tackling Misinformation – PMC (nih.gov)

 

 

Rzymski P, Borkowski L, Drąg M, Flisiak R, Jemielity J, Krajewski J, Mastalerz-Migas A, Matyja A, Pyrć K, Simon K, Sutkowski M, Wysocki J, Zajkowska J, Fal A. The Strategies to Support the COVID-19 Vaccination with Evidence-Based Communication and Tackling Misinformation. Vaccines (Basel). 2021 Feb 1;9(2):109. doi: 10.3390/vaccines9020109. PMID: 33535716; PMCID: PMC7912910.

„The Strategies to Support the COVID-19 Vaccination with Evidence-Based Communication and Tackling Misinformation” czyli – Wspieranie szczepień przeciwko covid 19 w oparciu o komunikację opartą na dowodach oraz walkę z dezinformacją.

Autorami artykułu są (w kolejności zamieszczonej przez wydawnictwo):

Piotr RzymskiLeszek BorkowskiMarcin DrągRobert FlisiakJacek JemielityJacek KrajewskiAgnieszka Mastalerz-MigasAndrzej Matyja Krzysztof PyrćKrzysztof SimonMichał SutkowskiJacek WysockiJoanna ZajkowskaAndrzej Fal

Artykuł można sobie przeczytać kto chętny, ale należy zwrócić uwagę na jeden passus:

„Fałszywe twierdzenia o szczepionkach przeciwko COVID-19 wypowiadane przez pracowników służby zdrowia i naukowców nie powinny być dłużej tolerowane. Muszą być uważane za nieetyczne i traktowane jako takie na poziomie prawnym przez rady lekarskie, uniwersytety i instytuty naukowe. Demokracja pozwala na wolność słowa, ale nie zwalnia tych, którzy rozpowszechniają fałszywe twierdzenia, z jej konsekwencji. Osoby, które prowadzą internetowe media społecznościowe, powinny również wziąć na siebie odpowiedzialność, upewnić się, że treści dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 są dokładne i zapobiegać wzmacnianiu przez algorytmy naukowo niepopartych twierdzeń. Można to osiągnąć m.in. poprzez dodanie narzędzia umożliwiającego użytkownikom zgłaszanie treści podejrzanych o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości na temat COVID-19 i szczepionek. Operatorzy mediów społecznościowych powinni następnie skonsultować się z grupą ekspertów w celu zweryfikowania dokładności zgłaszanych treści. Kluczowe znaczenie ma również zapewnienie, aby tradycyjne media przekazywały informacje i wiadomości na temat szczepień w odpowiedzialny sposób.”

Pytanie brzmi: jak definiowane są „fałszywie twierdzenia nt szczepionek” i kto będzie weryfikatorem tych informacji ? Pan Profesor Matyja, który deklarował Ministrowi Zdrowia przesłuchiwanie nieprawomyślnych lekarzy, powołał w październiku 2020 r. na eksperta NRL ds. covid pediatrę i zapowiadał „Zamiast świętować z najbliższymi, będziemy chodzić na pogrzeby” Czy ten artykuł to nie jest wezwanie do ataku ? Jak to komentować ? Dlaczego skazano dr Martykę i czy to ma coś wspólnego z tym artykułem ?